Czlowiek z zaburzeniami osobowosci

O zaburzeniach i wadach psychicznych wypowiada się w Polsce coraz częściej. Problemy związane z psychiką przestają być wstydliwym tematem, ponieważ co roku boryka się z nimi więcej ludzi. Zgodnie z szacunkami WHO czyli Światowej Organizacji Zdrowia , do 2020 roku choroby psychiczne staną się drinku z najważniejszych kłopotów zdrowotnych, które stawiają w populacji europejskiej.

Czy boimy się kłopotów z psychiką? W rankingu chorób, które wywołują u ankietowanych największy lęk, choroby psychiczne odnalazłyśmy się na 4. miejscu, już po nowotworach, chorobach serca oraz AIDS. Warto jednak mieć, że bolączki psychiczne można opanować dzięki odpowiedniemu leczeniu.

Według publikacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii wydanej w 2013 r. prawie 8 milionów Polaków w wieku od 18 do 64 lat boryka się z młodszymi bądź większymi zaburzeniami psychicznymi. Chodzą do nich m.in. stany urojeniowe i omamy (najczęściej kwalifikuje się je jako schizofrenia), depresje o wielkim natężeniu, choroba afektywna dwubiegunowa (czyli zaburzenia maniakalno-depresyjne), silne neurozy, a ponadto fobie. Wśród zaburzeń psychicznych otrzymują się nawracające stany lękowe, nagłe ataki paniki, zaburzenia powiązane z wielkim stresem,a nawet otępienie.

Jak należy zgłosić się do psychiatry? Powodem do wizyty jest przede każdym poziom emocjonalny, który sprawia szczególny niepokój dotkniętej nim twarzy, jak i zaniepokojenie najbliższych. Własny doświadczony psychiatra w Krakowie zdiagnozuje nawet najbardziej zakamuflowany problem psychiczny chorego, co da na pewną terapię. Pamiętaj, że większe leczenie przynosi lepsze skutki.