Czym jest kasa fiskalna

wms program magazynowyProgram magazynowy Comarch. System WMS Polkas&Comarch

Na pewno każdy z nas spotkał się kiedyś w sklepach i różnych marketach z kasami fiskalnymi. To na nich sprzedawcy podliczają nasze produkty i drukują nam paragon. Często jednak nie wiemy, do czego właściwie służy taka kasa. W końcu większość obliczeń można spokojnie wykonać na kalkulatorze. Dlaczego więc kasa fiskalna jest niezbędnym urządzeniem w wielu firmach i sklepach?

Kasa fiskalna to kasa rejestrująca. Jest to urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest rejestracja obrotu, a także i kwot podatku. Do kwoty podatku włączamy zarówno podatek dochodowy, jak i VAT. Na jego wysokość wpływa sprzedaż detaliczna. Wbrew pozorom niektóre z takich kas nie zawierają pamięci fiskalnej. Wtedy wszystkie dane dotyczące obrotów są rejestrowane w zewnętrznych, odpowiednio zabezpieczonych pamięciach. Jednak wciąż największą popularnością cieszą się kasy fiskalne. Są one stosowane właśnie w Polsce, we Włoszech i Grecji. Takie kasy posiadają osobną pamięć fiskalną o specjalnych właściwościach. Są one oznaczane unikatowym numerem. Przy zakończeniu doby sprzedaży na takiej kasie zapisywane są kwoty podatku. Są to stawki netto i brutto.

Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, kto powinien posiadać taką kasę fiskalną. Zależy to oczywiście od danych przychodów każdej firmy bądź osoby prywatnej. Jeśli przychody przekraczają daną granicę, należy wtedy zainwestować w kasę fiskalną. Wysokość granicy jest wyznaczana przez Ministerstwo Finansów. Jest również pewna grupa towarów, które można sprzedawać wyłącznie wtedy, gdy posiada się taką kasę fiskalną. Chodzi tutaj m.in. o alkohol oraz wyroby tytoniowe. Po zakończeniu doby sprzedaży każdy pracownik danej kasy ma obowiązek wykonać dobowy raport fiskalny. Jest on niezbędny i zostaje później zapisany w pamięci danej kasy. Nie można go potem zmieniać, ani usuwać.

Oczywiście kasy fiskalne wciąż najczęściej wykorzystywane są w sklepach i marketach. Jeśli jednak prowadzimy działalność prywatną, a nasze zyski przekroczą pewną granicę, również powinniśmy zainwestować w takie urządzenie elektroniczne. Dzięki niemu będziemy dobrze wywiązywać się z wszelkich formalności.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl