Do czego czlowiek wykorzystuje mikroskop

Mikroskopy służą ludziom od dawna. Zostały wynalezione pod koniec XVI wieku w Holandii i były pierwszymi narzędziami wspierającymi ludzkie oko. W tamtych czasach nie zyskały zbyt dużej popularności z uwagi na niewielkie powiększenie. Z biegiem czasu te urządzenia stawały się coraz bardziej precyzyjne, więc rosło ich zastosowanie.
W dzisiejszych czasach mikroskop jest zdolny powiększyć tak małe cząsteczki jak atomy, do rozmiarów widzialnych przez człowieka.

zawory motylkoweZobacz naszą stronę www


Od tamtej pory człowiek wynalazł wiele rodzajów narzędzi służących do powiększania. Pomagają człowiekowi w różnych dziedzinach nauki. Wynaleziono wiele ich rodzajów. Człowiek wykorzystuje m.in. mikroskopy akustyczne, elektronowe,  fluorescencyjne, polaryzacyjne, czy najbardziej rozpowszechnione optyczne zwane także świetlnymi.
Znajdują one szerokie zastosowanie w wysoko rozwiniętej nauce, ale także służą ludziom w ich codziennym życiu. Regularnie korzystają z nich osoby wykonujące zawody wymagające precyzji np. jubilerzy lub zatrudnieni w przemyśle, technologii czy kryminalistyce. Najszersze zastosowanie mają jednak w medycynie oraz edukacji. Mikroskopy pomagają chirurgom, laborantom, stomatologom. Wielu zabiegów i operacji nie można byłoby bez nich wykonać. Trudno wyobrazić sobie także dzisiejszą dermatologię, czy diagnostykę bez zastosowania powiększenia. Mikroskopy umożliwiają postawienie właściwej diagnozy, a więc także zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Mikroskopy są podstawowym narzędziem pracy w każdej pracowni biologicznej. Dzięki nim możliwa jest obserwacja mikroorganizmów oraz dokładne pomiary. Już nawet kilkuletnie dzieci potrafią zafascynować się oglądanym w powiększeniu dowolnym przedmiotem (np. liściem lub włosem). Urządzenia te pozwalają zachęcić do własnych badań i poszerzania wiedzy. Taka forma nauki (przez doświadczenia) jest niezwykle atrakcyjna.
Ich rozwój bezpośrednio przyczynia się do postępu nauki. Wraz ze zwiększającą się precyzją oraz zmieniającą się zasadą działania, mikroskopy pozwalały ludziom dokonywać nowych odkryć.