Dokad zmierza komputeryzacja

Często możemy zauważyć w zakładach wyposażenie stanowiska kasjera w perspektywy nowoczesnego komputera - często z dotykowym ekranem - oraz drukarki finansowej i ręcznego bądź wkomponowanego w ladę czytnika kodów kreskowych. Takie podejścia najczęściej łączy się w szybkich marketach oraz sklepach chodzących do sieci sklepów.

Istnieje w nich dużo asortymentu, ceny produktów często ulegają zmianie, a same produkty równie przeważnie są sprzedawane, kiedy i zamawiane. Stąd też jest potrzeba komputerowej ewidencji sprzedaży oraz budowania transakcji sprzedaży produktu za pomocą przesunięcia go nad czytnikiem kodu i kliknięcia jednego przycisku w komputerze.

Nie jednak a ta komputeryzacja jest chciana. Przykładowo, jak jesteśmy do czynienia z małym sklepikiem osiedlowym, warzywniakiem, czy sklepem o bardzo specyficznym asortymencie, taka komputeryzacja będzie zbędna. W spraw gdy jednorazowo zamawiamy kilka bądź kilkanaście sztuk jednego produktu raz na dwa tygodnie a jeżeli rodzaj wyboru nie ulega zbyt często zmianie, wystarczy nam kasa fiskalna novitus mała plus. To wystarczy asortyment wydać na chwila lub kilkanaście grup, każdej nadać osobne PLU i przykleić ręcznie metki z opłatami na wszystkim danym produkcie. W sytuacji jeżeli tego zbioru jest kilka, nie jest przy tym sporo pracy, i chętnie jest upilnować wszelkie nowinki w sektorze ceny czy części artykułów.

Kasa fiskalna dla sklepiku osiedlowego jest koniecznością - wymogiem urzędu skarbowego. Jeśli sklepik spełnia określony pułap dochodów, to musi używać tego urządzenia. Jednak właściciel sklepu, choć objęty obowiązkiem rejestracji tej kwoty i stosowania jej przy każdej transakcji, ma cały wybór co do gustu kasy. W sukcesu małego sklepu osiedlowego warto wybrać najprostszy, najtańszy model kasy fiskalnej, jaki nie jest zbyt wielu funkcji, oraz jest zwykły w obsłudze. Możemy z głowy założyć, że są to prawa najistotniejsze dla nas w przypadku zakupu kasy i że przez długi termin nie ulegną one zmianie.