Endometrium 8

Endometrioza jest chorobą, na którą chcą tylko osoby. Jest zatem dolegliwość, w której komórki śluzówki macicy przekładają się po systemie i wszczepiają się w dalekie organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę ma co szósta osoba w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej dochodzi na jajniku. Drugimi miejscami gdzie pewno się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak jeszcze pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym miejscem do powstawania endometriozy są blizny pooperacyjne na dowód po cięciu cesarskim.

W relacji od jej położenia daje różne objawy. Najczęściej choć stanowi ostatnie ból przed oraz w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym objawem istnieje ponad ból podczas stosunku płciowego czy inne zespoły bólowe w końcu miednicy. Bardzo istotnym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty położone w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Przystępujące do ostatniego zaburzenia w pracy hormonów, jajniki dodają się do zwiększonej ilości poronień i ważnego utrzymania ciąży.

Rozpoznanie
W poznaniu endometriozy niezwykle znaczący jest wywiad z kobietą. Kolejnym etapem jest spełnienie badań. Konieczne jest spełnienie bardzo dokładnego badania ginekologicznego oraz badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby następuje leczenie. Potrafi ono iść farmakologicznie lub chirurgicznie. Związane istnieje wtedy z wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne liczy na podawaniu wystarczającej dawki hormonów oraz środków przeciwbólowych. Terapia przy zachowaniu hormonów jest za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników a co za tym przechodzi do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne polega na wykonaniu zabiegu operacyjnego, podczas którego wybierane jest ciepło z postacią endometrium lub dużo inwazyjnie wybierany jest jajnik, lub nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć ważną w leczeniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może przyjść jej nawrót.