Jak wyleczyc sie z depresji

Depresja jest ciężką chorobą i objawia się w wielu postaciach. Leczenie zatem musi przybierać różnorodne formy. Zażywanie środków farmakologicznych nie jest więc jedynym wyjściem z sytuacji.

Prawidłowo rozpoczęte leczenie tej choroby musi rozpocząć się od postawienia stosownej diagnozy. Pacjenci chorujący na depresję najczęściej trafiają z jej objawami do lekarza pierwszego kontaktu, którym jest lekarz rodzinny. Zdarza się także, że kierowani są wtedy do neurologa. Diagnoza stawiana jest bardzo szybko, a lekarstwem mają być środki uspokajające oraz pomagające w spokojnym śnie. Zażywanie takich leków uzależnia już po pięciu tygodnia ich stosowania. Niezaprzeczalnie więc jest to bardzo zła metoda na leczenie depresji. W przypadku skierowania się od razu do poradni psychiatrycznej, receptą na posiadane dolegliwości są antydepresanty, także silnie uzależniające.

Podstawowymi objawami choroby jest ciągły smutek, brak poczucia radości z życia, brak umiejętności odczuwania pozytywnych emocji, bezsenność lub wręcz przeciwnie – nadmierna senność. Dodatkowo może to być także brak energii potrzebnej do codziennej pracy, czy zwykłych czynności dnia codziennego, brak nadziei oraz wiele dolegliwości somatycznych.

Pierwszym krokiem w drodze do wyjścia z choroby powinna być aktywność fizyczna. Jest to bardzo popularna metoda leczenia stosowana w krajach Europy Zachodniej. Terapeuci stosują ją wobec najcięższych przypadków osób, które nie posiadają sił na podniesienie się z łóżka, czy tych które mają myśli związane z samobójstwem. Ruch ma bardzo pozytywny wpływ na chemię mózgu człowieka. Podczas wysiłku fizycznego pojawia się dobry nastrój oraz zwiększa się pobudzenie organizmu. Tylko aktywna postawa daje skuteczne wyniki w walce z depresją.

Według ogólnodostępnych statystyk około 5 procent wszystkich zachorować na depresja to przypadki tej choroby, które wymagają leczenia przy użyciu farmakologii. W przypadku kiedy aktywność fizyczna osoby chorej nie polepsza jej nastroju i nie dodaje energii, należy odwiedzić poradnię psychiatryczną. Lekarz psychiatra wspólnie z osobą chorą podejmie decyzję czy leczenie depresji Kraków może być przeprowadzone w domu, czy jednak niezbędna jest hospitalizacja oraz zaplanuje kurację lekami antydepresyjnymi.