Komunikacja 1 listopada gdansk

Kontakty międzynarodowe są niezwykle średnie w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w naukach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, oraz nie po kilku miesiącach, gdy to chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Drogę na inny kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy jedynie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się większe oraz popularniejsze, i co za tym chodzi - i bardzo częstsze. Obecnie bez problemu można wziąć się na drugi kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa sztuka także wyjątkowe obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i ważna wylądować w Azji, w Afryce albo na ciekawej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po dokonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgodzie Europejskiej a każdy jej człowiek może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która chce osiągnąć nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo znaczące są w współczesnym przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To korzystne w odpowiednich negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.