Pompy tlokowe w przemysle

Pompa to rodzaj maszyny roboczej, w której energia silnika napędowego przekłada się na przenoszenie cieczy z poziomu niższego na wyższy. Poprzedniczką pomp wirowych, które znajdują zastosowanie w technice, jest pompa tłokowa – rodzaj pompy wyporowej, wykorzystującej tłok poruszający się ruchem posuwisto zwrotnym w cylindrze. Typowa pompa zbudowana jest przede wszystkim z komory, tłoku oraz nurnika napędzanego tłoczyskiem.

I chociaż charakteryzuje się niewielką wydajnością oraz wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi, to ma niesamowite możliwości tłoczenia cieczy o bardzo dużej lepkości, jak również cieczy lotnych oraz zawiesin ciała stałego. Do zalet takich pomp można również zaliczyć lepsze wykorzystanie energii, wynikające z dużych możliwości zmian obciążeń, oraz stała wydajność (pracuje 24h na dobę) i brak konieczności zalewania (pracują na “sucho”).

Takie pompy świetnie sprawdzają się między innymi w systemach odwadniania igłofiltrami, które są obecnie powszechnie stosowane jako metoda obniżania poziomu wody gruntowej. Igłofiltrowanie jest obecnie planowane już na etapie projektowania tworzenia kosztorysu inwestycji. Jest niezawodnym systemem przy czasowym osuszaniu wykopów budowlanych.

Zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania w zakresie odwadniania terenu stale rośnie i wymaga wykorzystywania pomp o najwyższej jakości, co skutecznie chroni i zabezpiecza przed niechcianą wodą. Warto wcześniej rozeznać się w tym, jakiej pompy będziemy potrzebować, by w pełni świadomie zdecydować się albo na pompę zasilaną silnikiem elektrycznym, albo zasilaną silnikiem spalinowym.