Stosunki miedzynarodowe international relations

Kontakty międzynarodowe są niezwykle modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w sferach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, zaś nie po paru miesiącach, jak zatem bywało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazdę na następny koniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych ofert współpracy. Wyjazdy zagraniczne stawały się bliższe oraz tańsze, i co za tym idzie - i wiele częstsze. Obecnie bez problemu można przyjąć się na własny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa cywilizacja oraz kolejne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i bogata wylądować w Azji, w Afryce albo na obcej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość możliwości w Organizacji Europejskiej i wszystek jej człowiek może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka zamierza osiągnąć nowe rynki zagraniczne, wiele weźmie na przyjęciu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo istotne są w niniejszym przypadku tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To zbawienne w ogromnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.